Логотип

Ківерцівський фаховий
медичний коледж

Ківерцівський фаховий
медичний коледж

Поради першокурсникам

Що відчуває першокурсник, який по закінченню школи вступив до нового навчального закладу, до прикладу, коледжу?

До певної міри, присутня розгубленість, цікавість, і, разом з тим, тривога, передчуття чогось нового, незвіданого і сум за рідними та друзями, особливо, якщо коледж знаходиться не там, де ти проживаєш. А, можливо, хтось відчуває певну свободу від опіки батьків і можливість хоч трохи побути самостійним і не вдома?

Але досить часто першокурсник задає собі і таке запитання – «Для чого я сюди приїхав?», «Не хочу нічого робити/вчити, хочу швидше додому», навіть дехто відчуваючи сум, має бажання покинути навчання.

І це нормальні відчуття і переживання в такий період змін.

Новий простір, нові люди навколо, новий уклад життя вимагатиме звикання та побудови нових способів взаємодії зі світом. Як до всього нового, до нового навчання потрібно звикнути.

Але ж ви обрали спеціальність, таку, яку хотіли і про яку, можливо, мріяли давно, а це цікаві пари, нові корисні знання, новий досвід та корисні знайомства і це все має швидко компенсувати, в позитивному сенсі, сум за близькими та перелаштування життя з домашнього на більш соціальний.

Першокурсники, які розпочинають навчання після школи, здебільшого, ще діти, які психологічно не повністю від’єднались від батьків і копіюють їх моделі поведінки. І це звична справа. Саме тому надзвичайно важливо батькам зберігати спокій, розуміти, визнавати своє хвилювання та бути дорослими, які з одного боку хвилюються за власних дітей, а з іншого демонструють їм всіляку підтримку, розуміння та стабільність.

Першокурсникам варто пам’ятати, що всі ті хвилюючі емоції, які вони проживають у перші періоди свого навчання – це нормально!

Варто дати собі час на звикання до нового місця, дати собі час на перелаштування, адже адаптація (процес пристосування до нового) стосується усіх і може тривати від коротких трьох днів до року і більше.

Звикання, може тривати різні періоди, але щоб пришвидшити та пом’якшити процес адаптації першокурсника варто:

  • Перед початком навчального процесу познайомитися з навчальним закладом, з його інфраструктурою, погуляти та вивчити місто, в якому знаходиться заклад;
  • Познайомитись з тими першокурсниками, з якими він буде разом проживати;
  • Ознайомитись з місцем, де він буде жити;
  • Після заселення в гуртожиток чи на квартиру варто обговорити з сусідами правила і порядки, які будуть встановлені у вашій кімнаті – харчування, прибирання кімнати, гостьові візити та інше;
  • Чітко знати номер групи, навчальні аудиторії та куратора групи;
  • Знати, як діяти в певних критичних ситуаціях, коли стались якісь труднощі чи непорозуміння. Потрібно проговорити з батьками та кураторами в навчальному закладі куди телефонувати в разі якихось непередбачуваних ситуацій.

Процес переходу колишнього школяра в статус студента складний і багатогранний і його перебіг залежить також від наступних чинників:

  1. Психологічної готовності сімейної системи гарно приймати та справлятись з напруженими  та перенавантаженими періодами випуску зі школи та вступу у інший навчальний заклад.
  2. Спроможності батьків з належною теплотою та позитивом відпустити свою дитину в новий життєвий етап, чути її, підтримувати, поважати за вибір та оптимістично налаштовувати на майбутнє.
  3. Сили та бажання самого вступника робити перші кроки в своє самостійне, ще не зовсім доросле, але й уже не дитяче і таке цікаве та перспективне життя.
  4. Відповідності обраного навчального закладу, викладачів, навчального навантаження та тих, хто буде жити й навчатись поряд.

Щоб швидше влитися в студентське життя, активніше спілкуйтеся із людьми, запитуйте викладачів та куратора групи про незрозумілі речі, не відсторонюйтеся від інших студенів. Будьте приязними та доброзичливими і найголовніше – вірте в свої здібності та в те, що ви цікаві іншим людям.

Перший курс найважливіший!

Тому варто відразу ж налаштуватися на робочий лад. Не дивлячись на те, що на перших етапах навчання виникає враження, що рівень свободи настільки великий, що вчитися не потрібно зовсім, варто розуміти, що ця ілюзія зникає, коли наближається сесія, особливо перша. На жаль, іноді через відсутність навичок самоорганізації та самоконтролю вчорашні першокурсники стають студентами, яких виключили за неуспішність. Тому плануйте свою навчальну діяльність, щоб весь невивчений матеріал не звалився на вас лавиною перед сесією.

У студента, порівняно зі школярем, значно зростає кількість матеріалу для самоопрацювання. Студенти–дорослі люди, і вони повинні бути самостійними і відповідальними, повинні самі планувати свій робочий час та дозвілля. Радимо, з самого початку зарекомендуйте себе добре, це дасть можливість сформувати вам позитивний імідж на тривалий час, можливо, навіть, на всі подальші роки навчання. Недарма існує стара студентська істина: «Спочатку студент працює на заліковку, а потім заліковка працює на студента». Тому, радимо старанно ставитися до лекцій, заліків, семінарів, перших студентських робіт. Відвідуйте всі лекції, виконуйте всі завдання. Пропуски та їх накопичення призводить до сумних наслідків та стресів під час сесії.

Що варто зробити для ефективного навчання?

  • Намагайтесь організовувати свій робочий день ефективно. Не відкладайте на потім похід у бібліотеку чи виконання практичних та лабораторних завдань.
  • Починайте виконувати завдання від складнішого до легшого. Корисним буде виконувати роботу таким чином, щоб гуманітарні науки чергувалися із точними та природничими – це допоможе кращому засвоєнню матеріалу й переключить увагу таким чином, що ви не втомитеся від одноманітних вправ.
  • У навчанні, щоб не «запускати» матеріал, варто використовувати принцип «швидкої атаки». Якщо важко себе змусити сісти за вивчення матеріалу, треба уявити, що чим швидше ви здолаєте «ворога», тим більше часу залишиться на інші справи. Але не варто сидіти за роботою з ранку до вечора. Чергуйте відпочинок та навчання. Краще за все робити невеликі перерви десь на 20-30 хвилин після години роботи. Так із новими силами можна приступити до нової порції завдань.
  • Запорукою міцної пам’яті та працездатності є здоровий сон, який розпочинається не пізніше опівночі. Якщо ви гарно висипаєтесь, то зранку будете відчувати бадьорість та зможете засвоїти більшу кількість матеріалу. Зауважте, що вечері краще вчити щось нове, а зранку – закріплювати вже вивчене.
  • Робіть записи у блокноті чи на окремих аркушах – схеми, цитати, визначення, дати. Це допоможе структурувати матеріал та буде слугувати опорними матеріалами при підготовці до іспитів.
  • На семінарах та практичних заняттях займайте активну позицію: доповідайте усно та письмово, запитуйте, виконуйте вправи.
  • Вчіться швидко конспектувати лекції. Розробіть систему символів та скорочень, запишіть їх на звороті зошита. Лишайте поля для додаткових нотаток. Пам’ятайте, що лекція не диктант, а тезове викладення думок лектора.

Наша порада, для  успішного засвоєння нових знань, студентам варто ввечері згадувати, що нового вони дізналися сьогодні, а краще ділитися набутими знаннями з тими, хто може послухати – одногрупники, батьки чи друзі. Якщо такої можливості немає, ви можете свої спогади описати в зошиті, разом з тим пороздумувати про почуте сьогодні, виділяючи найважливіше з інформації. Ця звичка допоможе вашому мозку розкласти всі знання «по поличках» і в  разі потреби, швидко їх звідти дістати.

Як краще запам’ятати?

1. Ви запам’ятаєте краще те, що зрозумієте. Прагніть зрозуміти те, що ви вчите та знайти власні визначення.

2. Вивчайте матеріал частіше, але в невеликих об’ємах.

3. Промовляйте вивчене вголос.

4. Повторюйте вивчений матеріал як одне ціле, а не діліть його на частини, щоб засвоїти кожну окремо.

5. Регулярно робіть маленькі перерви. Найбільш оптимальна перерва 5 хвилин через кожні півгодини. Через 1 годину занять треба зробити більш тривалу паузу.

Іноді в студентів складається хибне враження, що деякі дисципліни зовсім не мають відношення до майбутньої професії. Така думка, перешкоджає процесу активного слухання, що потім призведе до неефективного використання робочого та особистого часу. Аже здавати предмет всерівно потрібно буде.

Незважаючи на суб’єктивну думку щодо значущості навчальної дисципліни, варто враховувати, що навчальні плани і програми складаються з огляду на досвід і потреби практичної діяльності. Тому в доцільності вивчення певного предмета можна переконатись лише під час виконання конкретних практичних завдань. Або й з плином часу.

Як організувати свій розпорядок наперед?

Спробуйте скласти план на семестр та намагайтесь чітко його дотримуватись. Наскільки це можливо, рівномірно розподіліть фізичні навантаження, розумову діяльність, відпочинок, розваги та подорожі:

Окресліть, які цілі ви ставите у своєму житті в найближчі роки. Поділіть ваші цілі за категоріями, які є важливими у цьому віці:

  • розвиток особистості;
  • стосунки;
  • риси характеру;
  • цілі у навчанні.

          Подумайте, що би ви хотіли покращити/змінити у першу чергу.    

          Напишіть 4-5 цілей й складіть план їхнього досягнення на  тиждень/місяць/рік.

Плануйте дозвілля розумно.

  • Аналізуйте своє щоденне життя. Це дасть можливість вам зрозуміти, на які справи у вас йде багато часу, а на що часу не вистачає. Можливо, варто скласти певний шаблон режиму та дотримуватися його.
  • Розподіляйте справи за пріоритетом. Спочатку невідкладні, потім ті, що можуть біти зроблені потім.
  • Дотримуйтеся оптимального для вас розпорядку дня.

Роки студентства – неповторний час. Це унікальна можливість пізнавати все нове, відвідувати спортивні, культурні заходи, заводити нові цікаві знайомства, здобувати цінний та цікавий досвід, рости та самовдосконалюватись. Не варто гаяти час – піклуйтеся про те, щоби стати духовною й висококультурною людиною. Беріть участь в суспільно-громадському житті, в заходах навчального закладу, записуйтеся в гуртки та спортивні секції – там ви зможете знайти людей з такими ж інтересами, що й у вас. Це буде чудовою підтримкою!

Налагодити дружні стосунки в групі та навчальному закладі вам допоможуть доброзичливість, відкритість, небайдужість, прагнення прийти на допомогу, щира посмішка. Але поряд може бути й небезпека, тому варто уникати спілкування із сумнівними компаніями з асоціальною поведінкою, де вживають алкоголь чи заборонені речовини. Спілкування із такими людьми не тільки не принесе користі, але й не дасть вам реалізувати мрії, стати успішним,  професійним, а з великою ймовірністю може зіпсувати вам життя.

Непростим може бути процес пристосування до нових умов для першокурсників, що приїхали навчатися з інших міст, районів, сіл. Кардинально змінюються коло друзів, ритм життя, умови проживання. Але не варто хвилюватись. Новий етап вашого дорослого життя розкриває нові можливості для професійного та особистого розвитку.Для того, щоб розкрити власні нові сторони вашої особистості вам потрібні зміни. Пам’ятайте, що ви не самотні, та завжди можете звернутися за порадою до адміністрації навчального закладу, куратора групи, викладачів, психолога.

Навчання у нашому коледжі цікаве, не надто складне,  якщо правильно організувати свій освітньо-відпочинковий час. Варто правильно розмежувати скільки часу ви тратите на навчання, скільки на вдосконалення власних здібностей, а скільки на відпочинок та дозвілля.

Найголовніша порада студентству – залишатися собою в будь-яких ситуаціях, навіть найкритичніших, впевнено рухатися до своєї мети, здобуваючи при цьому ґрунтовні знання, авторитет серед однолітків та повагу викладачів.

Усміхайтеся й наповніть серце радістю!

Студентство – неповторна й захоплююча пора!

Поділитися:

Facebook
Telegram

Написати нам